Jaki nie powinien być materac?

Materac to najważniejsza część łóżka. To właśnie on odpowiada za odczuwany podczas snu komfort lub też jego brak. Poza tym wpływa na ułożenie ciała podczas odpoczynku i zapewnia nam przyjemną wygodę. Stając w obliczu konieczności zakupu nowego materaca najczęściej zastanawiamy się jaki powinien on być. Tymczasem warto wiedzieć też jaki w żadnym wypadku nie może być. Pomoże nam to już na wstępie wyeliminować te modele, które nie spełniają naszych oczekiwań. Spróbujmy więc ustalić, jaki nie powinien być materac.

  1. Poziom twardości

Większość osób uważa, że materac powinien być miękki, bo tylko wtedy zapewni wysoki poziom komfortu. Okazuje się jednak, że jest to błędne myślenie. Aby materac był wygodny wcale nie musi być miękki, a wręcz przeciwnie – powinien być twardy. Dlaczego? Otóż tylko twardy materac jest w stanie zapewnić właściwe podparcie dla pleców i zagwarantować właściwe ułożenie sylwetki , niezbędne do odczucia prawdziwego komfortu. Oczywiście materac nie może być zanadto twardy, co z kolei mogłoby skutkować dyskomfortem. Ważne aby poziom twardości dostosować do swoich indywidualnych potrzeb w tym względzie.

Znalezione obrazy dla zapytania how heavy is a mattress

  1. Wielkość materaca

Materac, który wybieramy nie może być zbyt mały. Zasadniczo przyjmuje się, że powinien on mieć przynajmniej 80 cm szerokości i być o 20 cm dłuższy od wzrostu osoby z niego korzystającej. Jeśli wybierzemy rozmiar materaca zgodnie z tymi zasadami zyskamy szansę na zapewnienie sobie wprost idealnych warunków snu. Wybierając materac do podwójnego łóżka, zamiast jednego dużego postawmy raczej na dwa mniejsze. Dzięki takiemu rozwiązaniu zagwarantujemy sobie większą swobodę snu. Ponadto dwa mniejsze materace łatwiej obrócić, co z kolei zapewnia większą higienę snu.

  1. Poziom sprężystości

Materac musi być sprężysty i elastyczny, dzięki czemu z łatwością dopasuje się do sylwetki osoby z niego korzystającej. Nie może więc być zanadto zbity. Luźniejsza struktura materaca zapewnia mu także lepszą cyrkulację powietrza. Pozwala to ograniczyć ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu nasz sen będzie nie tylko lepszy ale i zdrowszy.

Zanim wybierzemy konkretny model sprawdźmy też z jakich tworzyw został on wykonany. Różne surowce posiadają różne właściwości. Niektóre z nich są bardziej elastyczne, inne mniej. Zróżnicowany może być także sposób ich oddziaływania na higienę snu (niektóre z nich nie przepuszczają powietrza). Znalezienie właściwego materaca z pewnością pochłonie sporo naszego czasu i energii. Pamiętajmy jednak, że jest to zakup na lata, w dodatku produktu z którego będziemy korzystać każdego dnia. Warto więc zadać obie odrobinę trudu po to, by znaleźć ten najlepszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj odpowiednią cyfrę lub literę. Pole wymagane. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.