Pielęgnacja i użytkowanie mebli drewnianych

 Meble drewniane są cenione przede wszystkim ze względu na swą trwałość. Jednak również materiał tak odporny jak drewno wymaga przeprowadzenia różnych zabiegów, by trwałość tę jeszcze zwiększyć i uodpornić drewno na działanie różnych, często bardzo niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 Jeszcze zanim drewniane meble trafią do naszych domów, są poddawane różnym działaniom, które mają zwiększyć ich żywotność. W procesie impregnacji drewna do jego wnętrza przenika środek, który ma je zabezpieczyć przed destrukcyjnym działaniem szkodników i grzybów. Duże znaczenie w zwiększeniu trwałości drewnianych mebli ma ochrona ich powierzchni. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane, będzie to wybór lepszy niż pozostawienie surowej powierzchni drewna.

Najbardziej popularnym sposobem ochrony powierzchni drewnianych mebli jest lakierowanie. Warstwy lakieru zabezpieczają drewno przed działaniem wody. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepszy lakier nie sprawi, że nasze meble staną się w pełni odporne na wilgoć. Dlatego meble z drewna nie są polecane do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność. Może być ona powodem zniekształcania się drewnianych elementów.

 Zabiegi zabezpieczające wykonywane przez producentów mebli w znaczny sposób zwiększają odporność drewna, jednak także w trakcie ich użytkowania powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim powinniśmy regularnie usuwać z drewnianych mebli kurz, najlepiej suchą miękką ściereczką.

Jeżeli na powierzchni drewna pojawią się zabrudzenia pochodzące z kawy, herbaty, czerwonego wina, soków lub innych substancji, zawierających barwniki, powinniśmy jak najszybciej usunąć je wilgotną ściereczką, by nie dopuścić do ich zaschnięcia i przebarwienia lakieru oraz drewna.

Co kilka tygodni powinniśmy poświęcić naszym drewnianym meblom więcej uwagi. Zaczynamy jak zwykle od usunięcia z ich powierzchni zabrudzeń. Następnie na zupełnie suchą powierzchnię drewna nakładamy miękką ściereczką środek pielęgnujący i rozprowadzamy go na całej powierzchni. Po kilku minutach polerujemy powierzchnię drewna, usuwając równocześnie nadmiar preparatu pielęgnacyjnego.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do czyszczenia i pielęgnacji drewnianych mebli. Mają różny skład i właściwości, jednak warto wybierać preparaty dobrej jakości, które mogą zawierać wosk pszczeli, olejki i tłuszcze roślinne, silikon, substancje antystatyczne, które utrudniają osiadanie kurzu.

 W podobny sposób pielęgnujemy meble olejowane lub woskowane. Także i tutaj naszym podstawowym wyposażeniem będzie miękka ściereczka wykonana z naturalnych włókien, jednak będziemy używać zupełnie innych środków pielęgnujących. Dla mebli olejowanych będzie to specjalny olej, zaś w przypadku mebli woskowanych – odpowiedni wosk do drewnianych mebli. Musimy pamiętać, że każda kolejna nakładana przez nas warstwa oleju lub wosku w nieznacznym stopniu będzie zmieniać kolor mebli. Efekt ten nie będzie miał miejsca w przypadku drewna zabezpieczonego lakierem.

W pielęgnacji drewnianych mebli najważniejsza jest systematyczność. Dzięki temu będziemy mogli długo cieszyć się ich pięknem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj odpowiednią cyfrę lub literę. Pole wymagane. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.