Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Jak pielęgnować meble drewniane?
Jak pielęgnować meble drewniane?

Jak pielęgnować meble drewniane?

Inwestycja w meble drewniane to fantastyczne posunięcie z wielu powodów. To zakup mebli na długie lata i zarazem gwarancja trwałości. Warto jednak zorientować się, jak pielęgnować drewniane meble, by zapewnić im długowieczność i piękny wygląd.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji prawdziwego drewna i na co zwracać uwagę, kupując preparaty do czyszczenia. Omówimy też kilka najpopularniejszych sposobów na utrzymywanie mebli z drewna w dobrej kondycji.


Pielęgnacja mebli drewnianych – najważniejsze zasady

Decydujesz się na zakup mebli z litego drewna. To wspaniale! Oznacza to, że świadomie podejmujesz decyzje zakupowe i chcesz wyposażyć mieszkanie w trwałe i długowieczne meble.

Pamiętaj jednak, że warto pomóc meblom i stale o nie dbać. Dzięki temu tym dłużej będziesz cieszyć się ich pięknem i dobrą energią. Na czym polega pielęgnacja mebli drewnianych i jakie są najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać?

  • Chroń drewniane meble przed wilgocią. Jeśli herbata wyleje się z kuka na blat drewnianej komody, nie zapomnij o usunięciu mokrej plamy. W takich sytuacjach należy jak najszybciej dokładnie wytrzeć rozlaną ciecz suchą ściereczką lub ręcznikami papierowymi.
  • Stosuj pielęgnacyjne preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju drewna i typu wykończenia. Dzięki temu w odpowiedni sposób zadbasz o swoje ulubione meble. Zapomnij o używaniu płynu do naczyń do czyszczenia blatu! Pamiętaj też, że każdy rodzaj drewna wymaga innego traktowania.
  • Unikaj kontaktu drewnianego blatu z ostrymi narzędziami (dotyczy to blatów kuchennych, ale nie tylko). W rezultacie nie dopuścisz do powstania nieestetycznych rys na powierzchni.
  • Prawdziwe drewno nie lubi wysokich temperatur! Nie stawiaj gorących filiżanek bezpośrednio na blacie. Dzięki temu unikniesz tworzenia się ciemnych, nieładnych i trudnych do zamaskowania śladów po kubkach. By tego uniknąć, wystarczy zainwestować w podkładki pod naczynia, które staną się przy okazji dodatkową dekoracją stołu.
  • Pamiętaj o regularnej konserwacji mebli i natychmiastowym usuwaniu powstałych usterek. To sprawi, że ewentualne zniszczenia nie będą się powiększać czy pogłębiać. Cykliczne stosowanie specjalnych środków utrzyma meble w fantastycznym stanie przez długie lata.

Przestrzegając podstawowych zasad, jesteś na drodze do sukcesu. Co jeszcze musisz wiedzieć?


Jak pielęgnować meble drewniane? Poznaj najpopularniejsze sposoby

W takim razie jak pielęgnować meble drewniane? Czy stosunkowo drogi zakup mebli z litego drewna nie daje pewności, że meble przetrwają kolejne sezony?

Prawdziwe drewno, szczególnie takie jak nasze sosnowe lite deski z najczystszych rejonów Polski, charakteryzują się wysoką jakością i trwałością. Pamiętaj jednak, że szafy, łóżka drewniane czy komody są meblami użytkowymi i mogą ulec mechanicznym zniszczeniom.

Podstawą pielęgnacji jest więc codzienna troska o meble i dbanie o to, by nie zostały uszkodzone przez ostre przedmioty lub wilgoć i gorąco.

Poza tym, w zależności od wykończenia mebla, warto stosować najpopularniejsze sposoby konserwacji z użyciem specjalnych preparatów. Poznaj bliżej poniższe metody:

  • olejowanie mebli,
  • lakierowanie mebli,
  • woskowanie mebli.


Olejowanie mebli drewnianych

Jeśli powierzchnia Twoich mebli jest olejowana, pamiętaj o konieczności regularnego dokonywania tej czynności. Olejowanie mebli drewnianych powtarzaj co kilka miesięcy.

Naturalne, roślinne oleje wciera się w drewno, dzięki czemu wnikają one do jego głębokich warstw. To sprawia, że meble są chronione od środka wartościowymi składnikami olejów.

Olejowanie to nie powierzchniowa impregnacja, a kompleksowe oddziaływanie na drewniany materiał. Warto wiedzieć, że drewno poddane działaniu olejów, ciemnieje z czasem. Przekuj to jednak w zaletę i uznaj za świadectwo, że meble są zaimpregnowane i coraz trwalsze.

 

Lakierowanie mebli drewnianych

Lakierowanie mebli drewnianych jest nieco bardziej skomplikowanym procesem, niż olejowanie. To dlatego, że wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni mebla.

W największym skrócie polega ona na starciu wierzchniej warstwy, czyli wcześniej nałożonego lakieru i dopiero po tym przystąpienie do właściwej pracy.

Z pomocą wałka lub pędzla możesz wpracować lakier w drewnianą powierzchnię. Drewno nie lubi przesady, zatem pamiętaj o odsączaniu nadmiaru preparatu zanim przyłożysz pędzelek do mebla.

Lakierowanie warto wykonać dwa razy, by całkowicie pokryć drewno i nie pozostawić smug czy śladów.


Woskowanie mebli drewnianych

Innym sposobem impregnacji mebli drewnianych jest woskowanie.

Woskowanie to z kolei bardzo prosty sposób na zabezpieczenie mebla przed upływem czasu.

Zacznij od przygotowania powierzchni, ścierając wcześniejsze warstwy preparatów, usuń pył i zabrudzenia. Usuń ubytki. Następnie z pomocą szmatek lub pędzelków nakładaj wosk w meble.

Podobnie jak w przypadku innych impregnatów, stosuj jednorazowo niewielkie ilości wosku.


Jak wygląda codzienna pielęgnacja mebli drewnianych?

Codzienna pielęgnacja mebli drewnianych polega na chronieniu ich przed wysoką temperaturą, wodą i wilgocią oraz mechanicznymi uszkodzeniami.

Pamiętaj o regularnym odkurzaniu mebli i impregnacji. Zanim przystąpisz do pracy, dowiedz się, z czego wykonane są Twoje meble i jakie środki do pielęgnacji są Ci potrzebne.


Najlepsze środki do konserwacji mebli z drewna

Do konserwacji drewnianych mebli używaj środków specjalnie do tego przeznaczonych. Płyn do mycia naczyń lub płyn uniwersalny na pewno nie są dobrym pomysłem.

Naturalne oleje, dobrej jakości lakiery i woski sprawdza się doskonale. Urządziłeś swoje mieszkanie meblami z Uroku Drewna? Śmiało napisz do nas, jeśli zastanawiasz się, jakie sposoby konserwacji drewna będą w Twoim przypadku najlepsze.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl