Rodzaje drewna na meble – z czego wykonuje się meble drewniane?
Meble drewniane mają już status klasycznych i niekiedy wręcz luksusowych. Wynika to z tego, że odpowiedniki takich mebli wykonane z płyt czy sklejek są znacznie tańsze. W porównaniu z nimi wyposażenie drewniane pochłania więcej budżetu. Nie da się jednak ukryć, że idzie za tym konkretna jakość i gwarancja eleganckiego wyposażenia na lata, wręcz dekady.
Co więcej, do produkcji można wybrać różne rodzaje drewna – w zależności od wielu czynników, takich jak mebel docelowy, preferencje osobiste itp. Tutaj opowiemy o naszych ulubionych, z którymi na co dzień pracujemy w Uroku Drewna oraz wspomnimy o tych, które również cenimy, ale nie wykorzystujemy w codziennej pracy.
Właściwości drewna
Drewno drewnu nierówne, bo każdy rodzaj ma swoje właściwości fizyczne, które wpływają na jego zastosowanie i przeznaczenie.
Do najważniejszych cech gatunkowych drewna należą:
- Twardość: od niej w dużej mierze zależy wytrzymałość drewna na uszkodzenia mechaniczne;
- Gęstość: podobnie jak wyżej. Im wyższa gęstość, tym bardziej trwały surowiec. Co więcej, gęstość zależy od wilgotności;
- Kolor: gatunki drewna różnią się między sobą kolorem, odcieniem (od barwy białej, przez żółtą czy różową aż po głębokie brązy i nawet czerń);
- Wilgotność: każde drewno, niezależnie od gatunku, będzie kurczyć się w warunkach suchych i pęcznieć otoczone wilgocią. Każdy gatunek ma jednak swój określony stopień wilgotności.
Od czego zależy wybór rodzaju drewna do produkcji mebli?
To, jaki gatunek drewna zostanie wykorzystany do produkcji, zależy między innymi od przeznaczenia mebla.
Ze względu na właściwości, które przybliżyliśmy we wcześniejszej części wpisu, niektóre gatunki mają większą twardość, inne mniejszą, a co za tym idzie, mają różne przeznaczenie.
Np. dąb, czyli najtwardsze (i najdroższe!) drewno, jest wprost stworzony do produkcji blatów czy podłóg. Ponadto to drewno jest ciężkie, mocne i ciemne.
Jesion często wykorzystuje się do produkcji frontów mebli ze względu na jego przepiękną barwę.
Z kolei w naszej pracowni wykorzystujemy buk i sosnę zwyczajną. To nasze ulubione gatunki drewna do wnętrz.
Buk i sosna: nasze ulubione rodzaje drewna meblowego
Drewno sosnowe, które zdecydowanie króluje w Uroku Drewna, to wdzięczny w obróbce surowiec do produkcji mebli domowych.
Cenimy go za jasny, słoneczny kolor, łatwość obróbki i cenę (bo jest to bardzo ekonomiczny materiał meblarski) oraz właściwości antystatyczne.
Sosna to najlepszy wybór do pokoju alergika lub dziecka!
Jest też świetnym pomysłem dla osób, które chcą mieć drewniane wyposażenie wnętrza, ale mają ograniczony budżet na meble.
To jeden z najtańszych surowców drewnianych.
W Uroku Drewna wykorzystujemy lite drewno sosnowe do produkcji, dlatego kupując u nas, inwestujesz w doskonałą jakość i wytrzymałość na lata.
A co z buczyną? To doskonały wybór dla estetów. Buk jest twardszym gatunkiem niż sosna, ma subtelniejszy odcień: bardziej stonowany i beżowy.Dodaje przytulności wnętrzom domowym, sprawia, że przestrzeń jest bardziej przyjazna i wygodna.
Meble drewniane w Uroku Drewna
Ze wspomnianej sosny produkujemy praktycznie każdy model mebli z naszej oferty. Dlatego możesz przebierać w propozycjach:
- łóżka sosnowe w różnych rozmiarach;
- stoliki nocne z różnych kolekcji;
- komody, regały i witryny;
- pojemne szafy, wygodne biurka;
- szafki na buty oraz inne akcesoria.
Z kolei buku używamy w wybranych projektach. Ze względu na uroczą warstwę wizualną i wysoką twardość, lite drewno bukowe wykorzystujemy w takich meblach jak:
- łóżka drewniane do sypialni;
- szafki nocne;
- szuflady pod łóżko.
Widzisz te meble w swojej domowej aranżacji? Zupełnie się nie dziwimy – meble drewniane są wyjątkowo uniwersalne i pasują do każdego wystroju! Z nimi zbudujesz przytulne i domowe wnętrze pachnące lasem.