Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Co ile wymieniać materac w łóżku?
Co ile wymieniać materac w łóżku?

Co ile wymieniać materac w łóżku?

Pamiętasz o regularnej pielęgnacji i czyszczeniu materaca? Jeśli nie, polecamy Ci wprowadzić taki zwyczaj do domowych obowiązków. Dzięki systematycznej konserwacji materaca, będzie Ci on dłużej służył. Ale i tak prędzej czy później nadejdzie czas, gdy trzeba będzie go wymienić: dla zdrowia i komfortu.

Wiesz, co ile wymieniać materac w łóżku? Jeśli nie, podpowiadamy poniżej, na co zwrócić uwagę oraz jaki materac wybrać, gdy stary się zużyje.

Co ile wymieniać materac w łóżku?

Łóżko to siedlisko bakterii, roztoczy i nie zawsze pamiętamy, by się ich pozbywać. Pierzemy pościel, wymieniamy poszewki, ale co z materacem? Zapominamy też o tym, że materac powinniśmy czyścić regularnie, np. wietrząc go lub używając myjki parowej. Idźmy krok dalej, materac się zużywa, dlatego w pewnym momencie przychodzi czas na zmianę. Więc co ile wymieniać materac w łóżku?

Materac warto wymienić, gdy:

  • Mija okres gwarancji materaca.
  • Widać wyraźne ślady użytkowania, dziury, uszkodzenia, odkształcenia.
  • Gdy budzisz się rano z bólem karku, pleców itp., które nie występowały na początku użytkowania materaca.
  • Widoczne plamy są niemożliwe do wyczyszczenia.
  • Materac jest wilgotny i zaczyna nieładnie pachnieć.

Co dzieje się z materacem po gwarancji? Może się tak zdarzyć, że po upływie lat gwarancji materac będzie nadal wyglądał jak nowy. Zaleca się jednak, by nawet jeśli materac wygląda doskonale, wymieniać go najrzadziej co 7 lat.

Jeszcze częściej wymieniać materac powinny osoby z alergiami skórnymi i dróg oddechowych.

Dlaczego regularna wymiana materaca na nowy jest konieczna?

Wymiana materaca na nowy, nawet gdy wygląda doskonale? Dlaczego istnieją takie zalecenia?

  • Przez lata, szczególnie gdy nie konserwujemy regularnie materaca, zbierają się w nim roztocza, kurz, drobinki skóry i brudu.
  • Pot z ciała wnika w materac, który jest przez to narażony na zbieranie wilgoci. Sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów, które wpływają na stan skóry i zdrowia.
  • Nawet gdy materac prezentuje się jak nowy, sprężyny lub inne zastosowane wypełnienie, nie daje już idealnej i stabilnej podstawy dla sylwetki.
  • Piankowe materace, nawet te najwyższej jakości, też lubią się odkształcać po latach. Zmiany te nie zawsze widoczne są gołym okiem. Wyczuwa je jednak kręgosłup i ciało słabiej wypoczywa.

Wymiana materaca jest więc istotna dla jakości snu, sprawności ciała i utrzymania zdrowia. Dotyczy to zarówno dzieci, dorosłych jak i osób starszych.

Jaki materac wybrać, kiedy musisz wymienić go na nowy?

Kiedy wymieniasz materac na nowy, zastanów się dobrze, jaki powinien być kolejny model. Odpowiedz sobie na kilka pytań: Czy dobrze spało Ci się na poprzednim? Był wystarczająco twardy? Czy był wystarczająco szeroki?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania może się okazać, że dobrze by było zmienić całe łóżko, bo dotychczasowe jest zbyt wąskie. To istotna sprawa, bo spędzamy jedną trzecią życia, śpiąc, zatem warto zadbać o komfort w tym czasie. Sprawdź nasz artykuł o tym, jak wybrać łóżko do sypialni i kieruj się naszymi poradami.

Sosnowe i bukowe łóżka naszego projektu i produkcji znajdziesz w zakładce łóżka. Dobierzesz je do swojej sypialni bez problemu, bo oferujemy wybór modeli, szerokości i innych detali.

W ofercie sklepu online Urok Drewna proponujemy Ci także materace do łóżka o różnych szerokościach i typach. Główne rodzaje to:

Wybierz nowy materac z naszej oferty i ciesz się zdrowym, komfortowym snem każdej nocy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl