
Jak oświetlić sypialnię?
Odpowiednie rozmieszczenie lamp w sypialni to niesamowicie ważna sprawa! Dzięki oświetleniu tworzy się określony nastrój w pomieszczeniu. A w sypialni najbardziej pożądana jest intymna atmosfera. Damy Ci kilka wskazówek, jak osiągnąć taki efekt.
Jak oświetlić sypialnię, by osiągnąć intymny nastrój?
W planowaniu wystroju najważniejsze jest połączenie funkcjonalności wyposażenia i jego odpowiedniego stylu. Tak jest też w przypadku oświetlenia.
Planując rozkład lamp:
- Pamiętaj o tym, by zadbać o główne źródło światła. Nawet jeśli nie lubisz używać lampy wiszącej, warto ją mieć. Przydaje się np. podczas sprzątania lub gdy coś wpadnie Ci pod łóżko albo komodę.
- Zadbaj o lampy dodatkowe. Mogą to być np. kinkiety LED pasujące do lampy głównej lub lampy biurkowe, które sprawdzą się na stoliku nocnym.
- Jeśli masz taką możliwość i ochotę, wykorzystaj taśmy LED podklejane w wybranych miejscach.
Dodatkowe oświetlenie w sypialni jest kluczowe. Mniejsze lampy dają delikatniejsze światło niż główna lampa wisząca i tym samym zapewniają przytulną i klimatyczną atmosferę w pomieszczeniu.
Odpowiednie oświetlenie w sypialni i co jeszcze?
Oświetlenie musi pasować do wystroju i współgrać z poszczególnymi elementami wyposażenia.
W centrum sypialni znajduje się łóżko. Obok niego, zazwyczaj symetrycznie, ustawia się stoliki nocne. Jeśli jeszcze nie masz łóżka do sypialni lub chcesz zamówić nowe, sprawdź naszą ofertę w Uroku Drewna.
W pierwszej kolejności zadbaj o wygodne miejsce do spania, które wzbogacisz pasującym oświetleniem. Mogą to być poniższe typy lamp:
- lampy biurkowe na szafkach nocnych, które przydadzą się podczas wieczornego czytania;
- lampy podłogowe z eleganckimi kloszami po obu stronach łóżka lub w wybranym kącie pokoju.
O kloszach wspominamy nie bez przyczyny. Jako że w sypialni poszukujemy relaksu i intymności, światło musi być odpowiednie. Unikaj zbyt mocnego i ostrego światła – zadbaj o to, by oprawy oświetleniowe miały klosze/abażury i by światło było miękkie.
Poza łóżkiem, szafkami nocnymi i lampami dodatkowymi, zwróć uwagę na elementy wyposażenia takie jak:
- dywanik pod łóżkiem, który dodaje przytulności we wnętrzu;
- dekoracyjne jaśki, którymi ozdobisz wezgłowie;
- czy odpowiednie osłony okienne, dzięki którym uzyskasz intymny efekt.
Dodatkowe porady, jak oświetlić sypialnię
W sypialni najlepiej sprawdzi się oświetlenie o ciepłej barwie, dlatego podczas wybierania żarówek i diod do opraw świetlnych zwracaj na to uwagę.
Ciepłe światło relaksuje, a im chłodniejsza barwa światła, tym bardziej wyostrzają się zmysły. W sypialni chcemy je nieco rozleniwić.
Lampy do sypialni mogą przybierać różne formy i odgrywać różne role. W ostatnich latach popularne stały się ozdobne girlandy, np. cotton balls, które możesz rozwiesić w wybranych miejscach, np. nad łóżkiem.
Podsumowując:
- zainwestuj w kilka źródeł światła – co najmniej dwa, czyli główne i uzupełniające;
- przede wszystkim skup się na dobrym rozlokowaniu lamp we wnętrzu;
- umieść lampy dodatkowe w newralgicznych miejscach, np. nad łóżkiem (mogą to być kinkiety) lub po obu stronach łóżka (np. lampki nocne biurkowe);
- zadbaj o ciepłą barwę żarówek;
- dodaj przytulne dekoracje, np. puszysty dywan lub piękne zasłony.
Dobre oświetlenie w sypialni przyniesie masę korzyści. Po pierwsze – lampy to element wystroju, po drugie – oświetlenie odgrywa rolę użytkowego wyposażenia (np. do czytania), po trzecie – może być dekoracją (np. cotton balls).
No i po czwarte – dzięki odpowiednim lampom tworzysz klimat wnętrza. W sypialni nastrój ma służyć odpoczynkowi i intymności.