Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Jak prać pokrowiec na materac?
Jak prać pokrowiec na materac?

Jak prać pokrowiec na materac?

Często podczas myślenia o czyszczeniu pościeli czy innych elementów łóżka, pokrowiec na materac pozostaje zapomniany. Jednak zaniedbanie prania pokrowca może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla higieny i wygody snu.

Dlatego przedstawimy właściwości dobrego pokrowca oraz co Ci grozi, jeśli nie będziesz regularnie go czyścić. Doradzimy też, jak to robić dobrze.

A po co w ogóle prać ten pokrowiec?

Warto wiedzieć, jakie są konsekwencje wynikające z zaniedbania prania pokrowca.

Brak regularnego czyszczenia może prowadzić do gromadzenia się alergenów, takich jak kurz, roztocza czy pleśń.

To z kolei może powodować reakcje alergiczne, pogorszenie jakości snu oraz potencjalne problemy zdrowotne.

Tak że szczególnie jeśli jesteś alergikiem, powinieneś dbać o to, by regularnie prać pokrowiec i dbać o jego świeżość.

Wracając do mikroorganizmów zamieszkujących pokrowiec (a także materace do łóżka oraz pościel), warto dbać kompleksowo o miejsce spania.

Spędzamy w łóżku nawet jedną trzecią życia. Wyobraź sobie, że zamiast prać regularnie zawartość swojego łóżka, kisisz się w nawale drobnoustrojów wędrujących w poszukiwaniu Twojego martwego naskórka.

Nic przyjemnego, prawda?

Sprawdź więc, jak prać pokrowiec na materac.

Jak prać pokrowiec na materac?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to wrzucenie pokrowca na najsilniejszy i najgorętszy program do prania. A w ekstremalnych warunkach spalenie go przez wizję roztoczy i bakterii.

Ale spokojnie, trzeba zabrać się za porządki metodycznie.

Ważne jest również, aby przestrzegać instrukcji producenta dotyczących prania pokrowca.

Wielu producentów zaleca pranie w określonych temperaturach i z użyciem określonych środków piorących. Ignorowanie tych wskazówek może prowadzić do uszkodzenia materiału lub utraty właściwości antyalergicznych.

Sprawdź instrukcję krok po kroku, którą prezentujemy poniżej.

Pranie pokrowca krok po kroku

Przejdźmy najważniejsze etapy prania pokrowca na materac:

  • Zdejmij pokrowiec z materaca.
  • Odszukaj etykietę/metkę i sprawdź, co zaleca producent. Musisz wiedzieć, jaką temperaturę ustawić, jakie preparaty czyszczące wykorzystać oraz czy producent pozwala na wirowanie.
  • Upewnij się, że masz odpowiednie środki czyszczące, jakich wymaga pranie pokrowca.
  • Przed wrzuceniem do pralki najlepiej jest zapiąć pokrowiec (podobnie w przypadku pościeli – unikniesz uszkodzeń i sprawisz, że na pewno dobrze się doczyści).
  • Najczęściej zaleca się pranie pokrowca w temperaturze od 30 do 60 stopni Celsjusza. Niższa temperatura jest odpowiednia dla delikatnych tkanin, z których wykonano pokrowiec, a wyższa gwarantuje dokładne oczyszczenie z drobnoustrojów.
  • Jeśli na etykiecie nie znajdziesz informacji o temperaturze, najbezpieczniej jest wrzucić pokrowiec do programu 40 stopni (chociaż warto pamiętać, że roztocza giną dopiero przy 60 stopniach), aby nie zniszczyć materiału.
  • Wysusz dobrze pokrowiec. Może to zająć nawet do kilku dni, ale załóż go na materac, dopiero gdy masz pewność, że jest idealnie suchy.

Może się tak wydarzyć, że pokrowiec jest zbyt duży na bęben domowej pralki. Wówczas rozwiązaniem jest oddanie go do profesjonalnej pralni.

Podsumowanie informacji, jak prać pokrowiec na materac

Jeśli zastosujesz się do zaleceń producenta i będziesz pamiętać o regularnym praniu pokrowca, zachowasz jego właściwości, a na dodatek będziesz spać w doskonałych warunkach.

Regularnie prany pokrowiec to zbawienna rzecz dla alergików, ale także osób niezmagających się z uczuleniami.

Pamiętaj też o częstym praniu pościeli oraz pielęgnacji samego materaca.

Czyste miejsce snu sprawia, że lepiej nam się zasypia i budzimy się bardziej wypoczęci. Znasz to błogie uczucie, gdy kładziesz się w świeżo wypranej pościeli, prawda?

Od teraz pierz nie tylko pościel, ale też pokrowiec na materac. Dzięki temu zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl