Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Konserwacja mebli drewnianych – poradnik
Konserwacja mebli drewnianych – poradnik

Konserwacja mebli drewnianych – poradnik

Dbaj o swoje meble z drewna, aby służyły Ci przez lata w nienagannym stanie! Konserwacja mebli z prawdziwego drewna może wydawać się zadaniem wymagającym specjalistycznych umiejętności, ale dzięki naszemu kompleksowemu poradnikowi przekonasz się, że to nic trudnego. Właściwa pielęgnacja nie tylko podkreśli naturalne piękno Twojego drewnianego wyposażenia, ale także znacząco przedłuży jego żywotność.

Tego unikaj przy meblach z drewna

Mebel z prawdziwego drewna może służyć latami, ale tylko pod warunkiem, że o niego odpowiednio zadbasz. Jak to zrobić?

Przede wszystkim, dbać o meble drewniane na co dzień.

  1. Ostrożnie obchodź się z gorącymi przedmiotami i unikaj stawiania ich bezpośrednio na drewnianych powierzchniach. Gorące naczynia mogą pozostawić trudne do usunięcia ślady. Polecamy popularne podkładki pod kubki – są dostępne w różnych kolorach i stylach. Na pewno znajdziesz pasujące do swojego stylu.
  2. Jeśli coś wyleje się na drewniany blat, niezwłocznie wytrzyj płyn do sucha. Podobnie w przypadku innych potencjalnych zabrudzeń – jedzenia itp. Komody drewniane sosnowe w salonie czy drewniane szafki nocne przy łóżku są wygodnym miejsce do postawienia talerza czy filiżanki, ale kiepsko znoszą nadmiar wilgoci.

Wiemy, że zakup mebli drewnianych do salonu i sypialni to wielkie wydarzenie i prawdziwa inwestycja. Aby cieszyć się z tego wyposażenia przez kolejne sezony, a nawet dekady, uważaj na potencjalne wpadki podczas obchodzenia się z drewnem.

Codzienna konserwacja mebli drewnianych

Codzienna konserwacja mebli sosnowych i bukowych nie musi być skomplikowana. Poznaj podstawowe wskazówki, dzięki którym upływ czasu nie zagrozi Twoim meblom.

  1. Zacznij od codziennego odkurzania lub przecierania miękką szmatką. Pozbywaj się kurzu i drobnego brudu, który zbiera się codzienne, nieestetycznie wygląda i może powodować skazy na powierzchni.
  2. Użyj lekko wilgotnej ściereczki do usunięcia plam. Pamiętaj, aby po czyszczeniu wytrzeć mebel do sucha – nadmiar wody jest niewskazany dla drewna.
  3. Zabezpieczaj meble przed silnym światłem słonecznym – promienie UV mogą wpływać na kolor drewna. W efekcie drewno blaknie i wygląda mniej elegancko.

Pamiętając o tych prostych czynnościach każdego dnia, zapewnisz swoim meblom z drewna długie życie i piękny wygląd przez wiele lat.

Pielęgnacja i konserwacja z użyciem domowych środków

Zaopatrz się w preparaty przeznaczone do konserwacji drewna. Dzięki temu masz pewność, że używasz właściwych środków do pielęgnacji mebli.

Zanim zaczniesz prace konserwacyjne, oczyść powierzchnię. Pamiętaj o odkurzeniu mebla, zanim zaczniesz nakładać jakiekolwiek środki czyszczące czy zabezpieczające.

Preparaty wcieraj delikatnymi ściereczkami w drewnianą powierzchnię zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Dzięki temu składniki wnikną dokładnie w strukturę desek łóżka z drewna, które chcesz zabezpieczyć, czy szafy albo regału.

Dobrym posunięciem jest wykorzystywanie osobnego narzędzia (pędzla, szmatki) do użycia każdego preparatu.

Co warto stosować w celu konserwacji mebli drewnianych?

  1. Wykorzystaj olej, lakier lub wosk do konserwacji swojego drewnianego wyposażenia.
  2. Wosk tworzy na powierzchni drewna fantastyczną warstwę ochronną. Dzięki niej mebel jest mniej podatny na promienie UV czy drobne uszkodzenia mechaniczne.
  3. Olejowanie drewna warto powtarzać co kilka miesięcy, traktując powierzchnię naolejowanym pędzlem w kierunku usłojenia. Taki proces warto powtórzyć dobę po pierwszym podejściu. Wtedy masz pewność, że olej wchłonął się w strukturę desek i są one zabezpieczone.
  4. W przypadku mocno eksploatowanych sprzętów możesz zastosować co pewien czas lakierowanie.
  5. Możesz też stosować domowej roboty mikstury z wody, octu i soku z cytryny. Drewno sosnowe bardzo lubi takie SPA. Uważaj tylko na ocet winny – tego składnika nie nakładaj na sosnowe meble.

Niemniej, mimo wielu możliwości domowej konserwacji, dbaj na co dzień o stan swoich mebli drewnianych. Nie narażaj ich na uszkodzenia, unikaj wilgoci na blatach i szybko reaguj na plamy.

W razie potrzeby skorzystaj z naszych sposobów na pielęgnację mebli drewnianych i utrzymanie ich w dobrej kondycji przez lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl