Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Skąd się biorą mole ubraniowe i jak je wytępić?
Skąd się biorą mole ubraniowe i jak je wytępić?

Skąd się biorą mole ubraniowe i jak je wytępić?

Wizja moli ubraniowych w szafie i wśród ulubionych i cennych wełnianych swetrów maluje się jak scena z horroru. Mówi się, że są groźne dla odzieży, uporczywe i trudne do wyplenienia. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się mole ubraniowe i jak je wytępić, przeczytaj nasz poniższy artykuł.

Sprawdzamy, co sprawdzi się na mole w szafie, jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić.

Mole ubraniowe: skąd się biorą?

Mole ubraniowe, podobnie jak mole spożywcze, zauważamy zazwyczaj dopiero w momencie, gdy są dorosłe i zaczynają latać po mieszkaniu. Oznacza to, że już od dłuższego czasu mieszkacie wspólnie, gdyż postać wyposażona w skrzydła wyrasta z larw, które są głównymi szkodnikami żerującymi w ubraniach w szafie.

Zacznijmy od tego, czym są mole ubraniowe. Należą do rzędu motyli i rodziny molowatych. Istnieje kilka typów tych owadów, ale rodzaj, któremu poświęcamy ten tekst to najczęściej spotykany mól włosienniczek.

Rozwój szkodnika wygląda następująco: samica składa kilkadziesiąt jaj wielkości główki od szpilki. Najbardziej lubią one rozwijać się w chłodnym miejscu. Stadium larwalne zależy od wielu czynników i może trwać około miesiąca, a nawet do kilku lat.

Prawdziwymi szkodnikami są właśnie larwy, ponieważ to one żywią się ubraniami. Dorosłe osobniki nie odżywiają się, więc nie są już groźne dla tkanin.

Mole odzieżowe najbardziej lubią:

 • wełnę,
 • bawełnę,
 • moher,
 • naturalne futra
 • oraz pióra i pierze.

Mole mogą dostać się do Twojego mieszkania na przykład od sąsiadów, którzy również z nimi walczą lub zalęgnąć się w niewietrzonych szafach z tekstyliami.

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Mole ubraniowe w fazie larwalnej to robaczki o długości do około 1 cm o barwie białej z brązową lub czarną główką.

Mole w stadium dorosłym to owady o barwie słomkowej lub jasnobrązowej. Mierzą do 1 cm długości, a rozpiętość skrzydeł sięga 11 mm.

Jeśli zauważysz latające osobniki, oznacza to, że niemal na pewno w Twojej szafie, dywanie lub pościeli od pewnego czasu żerują larwy.

Co na mole ubraniowe?

Co na mole ubraniowe? Jak się ich pozbyć oraz jak zapobiec ich bytności w Twojej szafie? Postaramy się przekazać Ci najskuteczniejsze i sprawdzone sposoby na te szkodniki.

 • Po pierwsze przejrzyj szafę, obejrzyj ubrania i znajdź gniazdo larw. Ubrania zaatakowane przez szkodniki oddziel od reszty i zutylizuj. Najlepiej spal.
 • Ubrania w lepszym stanie wypierz z dodatkiem detergentu, zapakuj w folię i zamroź na półtora tygodnia.
 • Po wyjęciu ubrań z szafy, umyj wszystkie półki wodą z octem. Zamiast octu możesz dodać do wody olejki eteryczne, np. lawendowe, eukaliptusowe lub cytrusowe. Możesz też przetrzeć półki terpentyna, mole nie cierpią jej zapachu.
 • Mole lubią ciemne zakamarki, dlatego zrób gruntowne porządki w mieszkaniu, oczyść wyżej wymienioną mieszanką wszystkie miejsca trudno dostępne.
 • Przewietrz ubrania. W ogóle to bardzo ważne, by co jakiś czas wietrzyć odzież, szczególnie z naturalnych materiałów. Powiewające na słońcu i świeżym powietrzu tkaniny nie są ulubionym miejscem moli włosienniczków.
 • Oczywiście możesz też wykorzystać dostępne w sklepach preparaty na mole, nie tylko domowe mieszanki wody z intensywnie pachnącymi dodatkami.
 • Wybierz oddychające i dobrej jakości meble do domu, na przykład szafy drewniane z antystatycznego drewna sosnowego.
 • Bieliznę i inne drobiazgi możesz trzymać osobno. Do tego celu przydają się komody drewniane z naszej oferty.
 • Zaopatrz się też w woreczki wypełnione ziołami, taki jak lawenda. Mole ubraniowe nie cierpią tego zapachu i raczej nie zalęgną się w szafie z taką "wkładką".

Mole ubraniowe, które dostały się do Twojego mieszkania lub domu, pokonasz wiec często porządkując w szafie czy wietrząc odzież z naturalnych tkanin. Wypróbuj też sposób z umieszczeniem w szafie woreczków nasączonych olejkami eterycznymi oraz ziołami (np. lawendą).

Wspomniany zapach lawendy, cytrusów czy terpentyny skutecznie tępi takie szkodniki jak mole ubraniowe. Stosuj ten sposób, by zapobiec pojawieniu się tych owadów w domu.

Jeśli przydarzy Ci się walka z molami odzieżowymi, wykorzystaj nasze wskazówki, by je wytępić. Pamiętaj też o regularnym przeglądaniu i wietrzeniu zawartości szafy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl