Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Jak czyścić stare meble drewniane?
Jak czyścić stare meble drewniane?

Jak czyścić stare meble drewniane?

Jak czyścić stare meble drewniane? To zależy, z jakiego drewna zostały wykonane oraz jaką techniką były wykończone. Najważniejszą zasadą jest jednak regularność. Drewno, które co jakiś czas zostaje poddane zabiegom pielęgnacyjnym, zużywa się wolniej i piękniej się starzeje.

A co jeśli znalazłeś stare meble na strychu u babci? Tutaj trzeba zadziałać z rozmysłem, by nie zaszkodzić, a pomóc meblom wrócić do dawnej świetności. Sprawdź, jak najlepiej zabrać się do roboty.


Jak wyczyścić stare meble? – pierwsze kroki

Jak wyczyścić stare meble, aby ich nie zniszczyć i nadać im oczekiwany blask?

  • Najpierw, jesli meble tego wymagają, oczyść je z kurzu i największych zabrudzeń. Możesz do tego użyć odkurzacza, miotełki do kurzu lub szmatki.
  • Kolejnym krokiem jest ocena, z jakiego drewna wykonano mebel oraz jakim preparatem wykończeniowym zostało pokryte.
  • Następnie możesz przejść do nakładania wybranego specyfiku na powierzchnię mebla. Jakiego specyfiku? To zależy. Już opowiadamy, od czego.

Po pierwsze, wystrzegaj się preparatów uniwersalnych do powierzchni. Drewno wymaga specjalnego traktowania!

Po drugie, pamiętaj, że woda i wilgoć niekorzystnie wpływają na naturalne drewno, dlatego ostrożnie stosuj wodę na lite drewno.

Szczególnie, jeśli drewno nie było polakierowane, a tylko olejowane (lub w ogóle nie zostało potraktowane żadnym preparatem wykończeniowym), wówczas nadmierna ilość wody wniknie w głębokie warstwy drewna, powodując jego zniszczenie i butwienie. A tego nie chcemy!

Domowym sposobem na odkurzenie i jednocześnie lekkie przyciemnienie mebli drewnianych jest napar z czarnej herbaty. Po jego wystygnięciu zamocz w nim ściereczkę (najlepiej taką, która nie pyli), mocno wyciśnij i przecieraj powierzchnię.

Uwaga! Drewniane blaty przeciera zawsze wzdłuż rysunku słojów!

Popularnym domowym sposobem czyszczenia mebli z prawdziwego drewna jest też mikstura z:

  • oleju
  • oraz octu lub soku z cytryny.

Zamocz w niej szmatkę, na przykład z irchy, i przecieraj powierzchnię mebla. Taki zabieg nabłyszczy drewno, które będzie prezentować się jak za swoich najlepszych czasów!


Jak wyczyścić stare meble drewniane? – Kolejne zadania

Kolejne kroki, jakie podejmiesz, pomogą Ci skutecznie wyczyścić stare meble drewniane i dać im nowe piękne życie.

Jeśli powierzchnia mebla jest porysowana, zastosuj zwykłą wazelinę. Wetrzyj ją i wypoleruj. Powinno to ukryć delikatne uszkodzenia.

Co w przypadku, gdy ubytki są większe? Pisaliśmy o tym w artykule Jak odnowić stare meble drewniane. Sprawdź nasze sposoby na renowację mebli!

Na koniec nawoskuj blat mebla, by elegancko błyszczał i był ozdobą wnętrza.

Jeżeli zdecydujesz się na nowe meble drewniane, na przykład z naszego sklepu Urok Drewna, pamiętaj o ich regularnej konserwacji. Każdy mebel, nawet nowy, wymaga opieki i uważnej eksploatacji.

Poświęciliśmy temu osobny wpis blogowy o pielęgnacji mebli drewnianych. Przeczytasz w nim:

  • Czego nie lubią meble z prawdziwego drewna, czyli czego wystrzegać się podczas korzystania z drewnianych blatów,
  • Na jakie preparaty specjalistyczne do pielęgnacji zwrócić uwagę, a jakich unikać.
  • Poznasz sposoby domowej konserwacji mebli.

Pielęgnacja mebli z prawdziwego drewna jest praco- i czasochłonna, ale to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie! Dzięki temu, że spędzisz trochę czasu, nacierając powierzchnię środkami pielęgnującymi, Twoje meble będą dłużej piękne i jeszcze wiele lat będa ozdobą domowego zacisza.

Prawdziwe drewno to szlachetny i piękny surowiec, o który warto dbać. Życzymy Ci owocnej pracy i satysfakcjonujących efektów podczas czyszczenia mebli!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl