
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z szafy?
Zdarza się, że wnętrze szafy nie pachnie fiołkami. Przyczyną mogą być: wiek mebla, rzadkie sprzątanie wewnątrz, kiepska kondycji pralki, w jakiej pierzesz, sposób suszenia prania lub stan ubrań. Wiele osób zmaga się z tym problemem, więc przychodzimy z poradnikiem. Chcesz wiedzieć, jak usunąć nieprzyjemny zapach z szafy domowymi sposobami? Czytaj dalej jeśli coś Cię niepokoi lub czujesz woń stęchlizny w szafie z ubraniami!!
Skąd nieprzyjemny zapach w szafie?
Nieprzyjemny zapach w szafie to głównie problem starych mebli, chociaż ta kłopotliwa sytuacja czasem przytrafia się również w przypadku nowych szaf czy komód.
Antyki, szafy po babci czy z targu staroci zazwyczaj mają mniej lub bardziej bogatą historię. Co więcej czasami przez wiele lat spędzają w niesprzyjających warunkach. Nietrudno wówczas o pleśń czy zapach stęchlizny wewnątrz.
W tym przypadku zalecamy sprawdzenie, jak odnowić stare meble drewniane, zanim umieścisz w nich swoje cenne ubrania i dodatki. Podajemy tam wskazówki i sposoby na uporanie się z zabrudzeniami oraz zapachami.
A co, jeśli nieprzyjemny zapach wydobywa się ze stosunkowo nowego mebla?
Tutaj również zalecamy lekturę tekstu Jak czyścić stare meble drewniane, z którego dowiesz się wielu interesujących trików.
Przejdźmy może do powodów, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy z szafy, takie jak zapach stęchlizny:
- Wiek mebla. Długie lata robią swoje i wpływają na meble. Jeśli dodatkowo szafa zawsze była wypchana ubraniami, nie miała zapewnionej najmniejszej cyrkulacji powietrza, to efekt jest, jaki jest.
- Niedosuszone ubrania w szafie. Jeśli zdarza Ci się wkładać do szafy niedosuszone ubrania, szkodzisz nie tylko ubraniom, ale również szafie. Wilgoć nie wpływa dobrze na drewno, ani na stan i zapach ubrań oraz całej szafy.
- Czy regularnie czyścisz pralkę? Jeśli nie, ona może być współodpowiedzialna za brzydkie zapachy ubrań i wnętrza szafy.
- Jeżeli nie robisz sezonowych porządków w szafie, wspomniana już cyrkulacja powietrza nie ma prawa zadziałać. Ubrania gniotą się ściśle wewnątrz i nieprzyjemny zapach gotowy.
I tutaj pojawia się pierwsza wskazówka. Jeżeli uważasz walkę z brzydkim zapachem za niewartą świeczki, a reorganizacja wnętrz a i tak była w planach, zobacz, jakie szafy drewniane oferujemy w Uroku Drewna.
A dzięki treści tego artykułu od samego początku użytkowania mebla wiesz, na co uważać, by nieprzyjemny zapach nigdy się nie pojawił.
Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z szafy?
Domowe sposoby na sprzątanie są chętnie wykorzystywane nawet przez nowoczesne panie i panów domu. Dlaczego? Bo te triki są łatwo osiągalne i tanie!
Co robić, gdy zapach z szafy zacznie Cię niepokoić lub po prostu wyczujesz z niej stęchliznę?
- Po pierwsze, jeśli tylko masz taką możliwość, wypróbuj wietrzenie mebla, aby mogło zadziałać powietrze, docierając do jej wszelkich zakamarków.
- Innym sposobem jest umieszczenie sody oczyszczonej wewnątrz szafy i pozostawienie jej tam na kilka dni. Soda oczyszczona jest nieoceniona w walce z brzydkimi aromatami. Tutaj też zadziała!
- Możesz też wypróbować ocet. Początkowo zapach octu może Ci się wydawać równie nieprzyjemny, ale spokojnie – wyparuje. Wraz z zapachem stęchlizny!
- Polecamy też mieszankę octu i sody, którą możesz nałożyć na powierzchnie wewnątrz mebla. Np. posmaruj octem ścianki i posyp je sodą. Pozostaw na kilkanaście godzin i zetrzyj. Powinno pomóc!
- Jeśli będziesz mieć w planie spotęgowanie działania sody, możesz umieścić w szafie też świeżo mieloną kawę, cynamon czy goździki. Takie składniki mają intensywne zapachy i pochłaniają te nieprzyjemne.
- Jeśli brzydki zapach to stęchlizna, niestety koniecznością będzie ponowne wypranie wszystkich ubrań z szafy, by je odświeżyć.
Podsumowanie wskazówek jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy
A co, jeśli te domowe sposoby jednak nie zdadzą egzaminu? Wówczas udaj się do sklepu ze specyfikami chemicznymi, by dobrać odpowiednie preparaty.
Pamiętaj też, by robić regularnie porządki w szafie, dbać o stan pralki oraz dokładnie suszyć ubrania, zanim trafią do szafy. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu mebla.
A jeśli zaczniesz swoją walkę z brzydkimi zapachami z szafy czy wonią stęchlizny, na początku sięgnij po tanie i łatwo dostępne sposoby, jak soda oczyszczona, mieszanka sody z octem czy intensywnie pachnące przyprawy.
Możesz też zapobiegawczo stosować zapachy do szafy: zawieszki, woreczki z mieszanką ziół lub samą lawendą. Pamiętaj też o regularnych porządkach w szafie i nie ściskaniu zanadto ubrań wewnątrz.
A w razie gdyby nic z powyższych nie dało rady, pozostaje sięgnięcie po chemiczne preparaty specjalistyczne.