Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Korniki w meblach - jak skutecznie się ich pozbyć?
Korniki w meblach - jak skutecznie się ich pozbyć?

Korniki w meblach - jak skutecznie się ich pozbyć?

Zauważyłeś korniki meblach, które masz w wyposażeniu domu? Zapewne zastanawiasz się, jak się ich skutecznie pozbyć, aby nie niszczyły mebli i nie dzieliły z Tobą Twojego mieszkania. Nic dziwnego! Postaramy się pomóc Ci w walce ze szkodnikami i podamy kilka wskazówek, co robić, by je wytępić.


Korniki w meblach – przyczyny

Korniki w meblach to pewien skrót myślowy, bo tak naprawdę w domowym wyposażeniu nie mają prawa pojawić się właśnie korniki. Przyjęło się jednak, że szkodniki w drewnie nazywamy ogólnie kornikami.

Wyjaśnijmy to. Korniki to “żyjątka”, które mieszkają w drzewach iglastych w naturalnym otoczeniu. Nie żerują na meblach wewnątrz domu.

W meblach w salonie czy sypialni może jednak zamieszkać szkodnik innego typu, czyli na przykład kołatek domowy lub spuszczel pospolity. Będziemy się jednak dalej posługiwać utartym określeniem “kornik”, tak będzie wygodniej i zapewne przystępniej dla Ciebie.

Skąd biorą się korniki w drewnie? Szkodniki drewna lubią wilgoć i ciepło. Nieprawidłowo pielęgnowane drewno lub meble zakupione na targach staroci czy antykwariatach mogą być świetnym środowiskiem dla rozwoju drewnojadów.

Aby szkodniki zaczęły swoją niszczycielską pracę, do mebla musi dostać się samica i złożyć jaja. Larwy wymienionych przez nas owadów są najgroźniejsze i to one właśnie odpowiadają za drążenie korytarzy w drewnie.

Są niewielkie, ale pracują z efektami dźwiękowymi. “Chrupią” drewno, a przynajmniej takie odgłosy możesz usłyszeć, jeśli Twoje meble zostały przez nie zaatakowane. Oczywiście innym ewidentnym dowodem obecności korników są charakterystyczne dziurki i korytarze w meblach.

Pamiętaj o właściwej pielęgnacji mebli drewnianych, aby uniknąć nieproszonych gości. O tym, jak opiekować się meblami z drewna, napisaliśmy już artykuł Jak pielęgnować meble drewniane.

Regularna konserwacja szlachetnego materiału, jakim jest naturalne drewno, pozwoli Ci zaobserwować ewentualne zniszczenia i ubytki na samym początku pracy szkodników, dzięki czemu w porę zaczniesz z nimi walczyć.


Korniki w meblach – jak się pozbyć ich domowym sposobem?

Domowe sposoby na korniki w meblach były znane już naszym babciom, bo w przeszłości one także mierzyły się ze szkodnikami mebli. Do takich naturalnych sposobów z użyciem artykułów, które zazwyczaj mamy w domowych szafkach należą:

  • Nacieranie drewna cebulą. Intensywny zapach i działanie soku z cebuli działa drażniąco na szkodniki i skutecznie je wytępi. Ważne jest jednak systematyczne stosowanie soku.
  • Terpentyna i nafta również działają zabójczo na szkodniki drewna. Możesz wypełniać ubytki i korytarze tymi substancjami, a po pewnym czasie zauważysz, że owady przestały niszczyć Twoje meble.

Intensywne i ostre zapachy cebuli, terpentyny i nafty zapewne będą nieprzyjemne nie tylko dla szkodników, ale także dla Ciebie. Dlatego poza domowymi sposobami podsuniemy Ci też sklepowe rozwiązania.


Jak usunąć korniki ze starych mebli – dodatkowe wskazówki

Na szczęście poza domowymi sposobami, możesz liczyć również na chemiczne środki owadobójcze. Sprawdźmy więc, w co warto się zaopatrzyć, by usunąć korniki ze starych mebli.

  • Środki korikobójcze w sprayu
  • Emulsje przeciw kornikom
  • impregnaty chroniące drewno przed dostaniem się do nich szkodników.

Jeśli zauważyłeś, że Twoje wyposażenie straciło swój urok i korniki narobiły zbyt wiele szkód, aby meble mogły nadal cieszyć Twoje oko, poradzimy Ci coś jeszcze. Meble drewniane, które projektujemy i tworzymy w naszej pracowni, są wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego i bukowego.

Surowiec, z którego korzystamy, miał najlepsze warunki wzrostu i osiągnął swoje najlepsze parametry. Dzięki temu możesz być pewny ich jakości i wytrzymałości. Do zabezpieczenia drewna używamy naturalnych środków impregnacyjnych.

A jeśli w trakcie użytkowania naszych mebli będziesz mieć pytania dotyczące konserwacji, sprawdź wpisy na naszym blogu lub skontaktuj się z nami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl