Numery telefonów: 500 480 580, 500 530 580
img img
Jaki materac do łóżka wybrać?
Jaki materac do łóżka wybrać?

Jaki materac do łóżka wybrać?

Wyobraź sobie sytuację: urządzasz sypialnię. Od czego zaczynasz? Od wybrania łóżka i materaca czy może szafy i koloru farby na ścianę? Zakładamy, że jednak zaczynasz, jak większość z nas, od warstwy estetycznej, a praktyczną decyzję dotyczącą miejsca spania zostawiasz na później.

Niestety to niedobrze. Polecamy już na początku zastanowić się, jaki materac do łóżka wybrać, no i oczywiście dobrze przemyśleć zakup łóżka. To w końcu właśnie łóżko jest centrum sypialni. Od łóżka i materaca zależy jakość Twojego snu.

To co, zaczynamy poszukiwanie idealnego materaca do łóżka!


Jak wybrać idealny materac do łóżka?

Pytanie, jakie musimy postawić na samym początku brzmi: czy istnieje materac idealny? Znów nam przykro, bo niestety taki nie istnieje.

To, jaki materac najlepiej sprawdzi się w Twojej sypialni, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji. Dla każdego doskonały materac może charakteryzować się czymś innym. W grę wchodzą tutaj różne właściwości samego materaca oraz cechy osoby eksploatującej materac.


Wybieranie materaca – na co zwrócić uwagę?

Podamy Ci kilka rad przydatnych, gdy wybierasz materace do łóżka:

 • Wybór materaca zależy od wagi śpiących na nim osób. Lżejsze osoby najczęściej lepiej czują się na miękkich materacach, zaś cięższe – na twardych. To dlatego, że materac o dużej twardości lepiej opiera się większym ciężarom.
 • Rodzaj materaca. W ofercie Uroku Drewna oferujemy dwa główne rodzaje materaców. Są to materace bonelowe lub kieszeniowe. Czym się różnią i dla kogo są przeznaczone? O tym opowiemy za chwilę.
 • Wady postawy i tryb życia. Osoby ze skrzywionym kręgosłupem potrzebują stabilnego podparcia sylwetki podczas snu. Takie osoby mogą też zastanowić się nad wyborem specjalistycznego ortopedycznego materaca.
 • Pozycja spania. Śpiąc na plecach, obciążamy materac dość równomiernie, natomiast jeśli preferujemy pozycję embrionalną lub jakąkolwiek na boku, potrzebujemy bardziej miękkiego materaca, który dostosuje się do licznych krzywizn, jakie na niego napierają.
 • Podczas wybierania materaca, musisz zadbać o to, by był kompatybilny z łóżkiem. Dzięki temu miejsce spania będzie wygodne, stabilne i zapewni Ci niczym niezmącony relaks nocny.

Teraz sprawdzimy, jaki materac będzie najlepszy dla pary do łóżka małżeńskiego, a jaki do łóżeczka dziecięcego.


Materac do łóżka dla dwojga – wskazówki

Jaki materac wybrać dla dwojga? Przecież partnerzy mogą mieć zupełnie odmienne preferencje, a nawet ważyć skrajnie różnie.

Co wtedy? Jaki materac będzie najlepszy do łóżka małżeńskiego?

 • Po pierwsze, idealnie dobrany do łóżka i jego wymiarów. To podstawa, o której niektórzy zapominają, a wpływa to realnie na jakość snu i postawę ciała. Jeśli jesteś na etapie wybierania łóżka do sypialni, sprawdź nasz poradnik, w którym doradzamy, czy wybrać łóżko bukowe lub sosnowe.
 • Niektóre pary decydują się na zakup dwóch pojedynczych materaców, gdy okazuje się, że ich oczekiwania względem tego produktu są zupełnie różne. Nie rekomendujemy jednak tego rozwiązania.
 • W przypadku łóżka małżeńskiego najlepszym wyborem będzie materac średnio twardy. To kompromis między miękkim i twardym materacem i zadowoli obu partnerów.

Jeśli zaś chodzi o wybór między materacem bonelowym a kieszeniowym, w przypadku łóżek podwójnych polecamy materace kieszonkowe.

Cechą charakterystyczną materaca kieszeniowego jest to, że ruchy obu śpiących osób nie oddziałują na siebie wzajemnie.

Materac wypełniony jest wieloma sprężynkami w osobnych kieszonkach, dzięki czemu cały materac nie osiąga “efektu fali” podczas przewracania się na bok przez jednego z partnerów.

Dzięki temu obie śpiące osoby odczuwają pełen komfort i nie budzą się wzajemnie przewracaniem się i wierceniem. To też świetny materac, gdy partnerzy mają różny tryb życia, przez co budzą się i kładą spać w innych godzinach.


Jaki materac wybrać do łóżka dziecięcego?

A jaki materac będzie najlepszy do łóżka dziecięcego?

Jak zazwyczaj, tak i tutaj najlepszy będzie kompromis, jeśli idzie o poziom miękkości. Dla dziecka wybierz średnio twardy materac, który będzie świetnie współpracował ze wszystkimi krzywiznami ciała malucha podczas snu.

W przypadku łóżek dziecięcych, szczególnie tych dla mniejszych pociech, polecane są materace kieszonkowe, a dla starszych – materace bonelowe, czyli inaczej sprężynowe.

Dzieci nawet do 8 lub 10 roku życia ważą na tyle niewiele, że materac bonelowy nie będzie spełniał w ich przypadku swojej roli. Potrzebuje on większego ciężaru, by dawać ciału odpowiednie podparcie podczas nocnego odpoczynku.

Dlatego w pierwszych latach życia dziecka wybierz materac kieszonkowy, a później zdecyduj się na bonelowy. Dzięki temu od samego początku życia dziecka dbasz o jego prawidłowy rozwój i postawę.


Jaki materac wybrać do łóżka? Podsumowanie

Kończymy już nasze rozważania na temat wyboru materaca do łóżka. Warto jednak podsumować to, co do tej pory wyjaśniliśmy:

 • Nie istnieje materac doskonały. Wybór zależy od indywidualnych czynników i oczekiwań.
 • W Uroku Drewna proponujemy tradycyjne materace bonelowe lub materace kieszeniowe.
 • Do łóżka małżeńskiego najlepszy będzie materac kieszonkowy.
 • W przypadku łóżka małego dziecka zdecyduj się również na materac kieszeniowy.
 • Dzieci powyżej 8-10 roku życia mogą bezpiecznie i wygodnie spać na materacu bonelowym.

A skoro rozmawiamy o sypialni, może masz ochotę poczytać o aranżacji sypialni w stylu vintage? Sprawdź również nasz artykuł o jesiennych dodatkach do sypialni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl